Děti a peníze – jak je naučit poznat jejich hodnotu?
Tak jako učíme děti chodit či mluvit, musíme je vést k tomu, aby si vážili peněz a chápali, že jich je jen určitý obnos a s tím se musí hospodařit. Můžeme začít hned od malička, samozřejmě všichni chceme našim malým zlatíčkům dopřát to nejlepší, rozdílem je dopřát a „zavalovat“ věcmi a tím vést k rozmazlenosti až neúctě k těmto dárkům. Už starším batolatům můžeme vysvětlovat, jak se chovat k hračkám a jiným předmětům. Nejde v tuto chvíli přímo o peníze, ale věci, které se za ně pořídily. Poučit děti o tom, že si na hračky musí dávat pozor, jinak se rozbijí a hned jim nebudou koupeny nové. Když nám ratolesti povyrostou do „školkového“ věku, můžeme s nimi hrát hru na obchod s vyrobenými penězi. Těch dostane pouze určitý obnos a musí si s ním vystačit.
Čas plyne dál a děti jdou do školy, to je nejspíše vhodná fáze, kdy dát dítěti zodpovědnost a důvěru. Je čas na kapesné! Samozřejmě nejdříve jsou to nízké částky, mladší školák si vystačí se stokorunou na měsíc, ovšem, jak dítě roste, má větší potřeby a kapesné se zvyšuje podle toho, jak uznáte za vhodné a samozřejmě dle možností. Je dobré si stanovit pravidla, která se budou dodržovat.
· Peníze vždy ve stejný den – je jedno zda si určíte, že finance děti dostanou jednou měsíčně či za týden. Důležité je, aby se „výplatní data“ dodržovala. Potom budete vy ti nezodpovědní v očích vašich potomků. Když je dítě starší, stává se lepší variantou je dávat peníze pouze jednou měsíčně, což je nutí si peníze důkladně rozdělit.
· Další peníze už nedávat – Nejedná se samozřejmě o zaplacení výletu do školy nebo pomůcek, pouze peněz pro osobní potřebu, pokud dostane finance, kdy si zrovna vzpomene, nebude si jich vážit.
· Chvalte, chvalte, chvalte – není k tomu, co dodat, když se vaše zlatíčka úspěšně s novou rolí seznamují, zaslouží si velkou pochvalu.
· Peníze za domácí práce a dobré známky – Tohle je tipem, jak si děti mohou vydělat finance „navíc“, stane se to motivací k učení a pomáhání mamince v domácnosti. Sumy nemusí být velké, ale uvidíte, že nebudete muset každý den vyklízet myčku vy a dítě si bude těchto prostředků vážit ještě víc, protože pro ně museli usilovně pracovat. Ať už ručně při pracích nebo hlavičkou ve škole.